Jeżeli chcemy mówić o sezonowości w branży HR czy o sezonowości na rynku pracy, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że mamy różnych odbiorców naszych ofert pracy. Mogą być to studenci, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku finansowego czy też emeryci, chcący sobie dorobić z drugiego źródła dochodu.
🔴Z drugiej strony mogą to być osoby, szukają nowego pracodawcy i na których JA osobiście się koncentruje pomagając w znalezieniu nowego pracodawcy: specjaliści, managerowie, dyrektorzy w dziale sprzedaży, TSL, IT, finansów i księgowości. Dzięki podzieleniu kandydatów na grupy docelowe, możemy w ten sposób dotrzeć do nich w odpowiednim i najkorzystniejszym czasie z odpowiednią propozycją współpracy.
🔴W przypadku tych stanowisk najważniejszym powodem zmiany pracy jest:
✔️wynagrodzenie;
✔️brak możliwości rozwoju;
✔️Charakter wykonywanej pracy.
🔴Kompetencje, które najczęściej potrzebują:
✔️menedżerskie;
✔️IT/cyfrowe;
✔️techniczne.
📢 Sezonowość rekrutacyjna w przypadku: specjalistów, managerów, dyrektorów …
Nie możemy liczyć na wielu aplikujących w okresach świątecznych (Boże Narodzenie, Święta Wielkanocne) i to niezależnie od wieku, ponieważ wtedy ludzie skupiają się na przygotowywaniach, czy spędzaniu czasu z rodziną. Jednak warto „uderzyć” z ogłoszeniami zachęcającymi do pracy np. w styczniu lub we wrześniu wtedy ludzie stawiają sobie nowe postanowienia noworoczne w tym podjęcie zatrudnienia.
📢 Sezonowość na rynku rekrutacji.
Można podzielić ją na dwa okresy: wysoki sezon i niski sezon. Do wysokiego sezonu zaliczają się następujące okresy: od połowy stycznia do końca kwietnia oraz od połowy października do połowy grudnia. Niski sezon to maj i cały okres letni, cały wrzesień, a także od połowy grudnia do połowy stycznia.
📢 Ciekaw jestem jak to wygląda w przypadku Twojej branży, podziel się swoją opinią w komentarzu?
Artur Lipp 🔝 CEO at Lipphouse.com | HR | Executive Search | Direct Search | Headhunter | artur.lipp@lipphouse.com +48 881 299 272🎯